HATÁRTALANUL

SZÉKELYFÖLD KINCSEI – SÓVIDÉK CSODÁI

2025.március 24.- 27.

2025.március 24-én Magyarország Kormányának finanszírozásával, a Csillagösvény utazási iroda szervezésében iskolánk hetedik osztályos tanulói Németh György főigazgató úr és Papp Csaba Ignác osztályfőnök kíséretével Székelyföldre indultak.

A négynapos program célja az érintett tájegységek magyarságával való kapcsolatteremtés, az együvé tartozás érzésének erősítése, Székelyföld nevezetességeinek a megismerése, a történelmi ismereteink felelevenítése, bővítése, az elődjeinkről, a hőseinkről történő megemlékezés volt.

Az első napon Nagyváradon Pápay Zoltán honismereti vezető avatott be a magyar őstörténet titkaiba, és a vezetésével városnézésre indultunk. Ezt követően pihenőt tartottunk Erdély kapujában a Királyhágón, majd a kalotaszegi Körösfőn a hagyományosan készült kézműves portékákat tekintettük meg. Este Farkaslakán megismerkedtünk Csernátoni Loránd honismereti vezetővel, a Muzsikás Vendégház házigazdái finom vacsorával vártak, a vacsora után elfoglaltuk a szálláshelyünket.

Második nap ellátogattunk a farkaslaki Tamási Áron Általános Iskolába, bemutattuk egymásnak az iskoláinkat, a településeinket. A következő úticélunk Szováta volt, ahol Európa legnagyobb heliotermikus tava, a Medve-tó körül sétáltunk. A tanösvény érinti a Mogyorós, a Vörös, illetve a Zöld tavakat is. Parajdon busszal, majd gyalogosan Európa egyik legnagyobb sóbányájába ereszkedtünk le. A 80-100 méteres mélységben a só kibányászásával kialakított hatalmas üregben templom, múzeum, játszótér is található. A következő állomás Korond település volt, ahol először egy sóvágó műhelyt látogattunk meg, majd pedig a fazekas mesterség mozzanataival az egyik szakszerűen működő műhelyben ismerkedtünk meg. A nap zárásaként egy világszerte egyedülálló székely népi mesterséget, a taplászatot csodálhattuk meg.

A harmadik nap reggelén Farkaslakán Tamási Áron sírjánál a legnagyobb székely népi író életútját ismerhettük meg, A sír mellett, a Trianon emlékműnél az ezeréves Magyarországot érő legsúlyosabb csapásra, a trianoni szerződés aláírására emlékeztünk. Szejkefürdőn 14 székelykapun át sétáltunk fel Orbán Balázs székelyföldi író, néprajzi gyűjtő sírjához, akinek fő műve a Székelyföld hat kötetes leírása volt. Ezt követően a Mini Erdély parkban Erdély legfontosabb történelmi épületeinek kicsinyített másait tekinthettük meg. Délután az Unesco Világörökség részét képező székelyderzsi erődtemplomhoz látogattunk, melynek az a különlegessége, hogy veszély esetén a falu teljes népe a falak mögött több hetet is át tudott vészelni a korábban felhalmozott tartós élelmiszereknek köszönhetően. Ezen a napon az utolsó állomás Székelyudvarhely volt, ahol megtekintettük a Vasszékelyt, a Nemzeti szoborparkot, és a Tamási Áron Gimnáziumot. A szabadprogramot követően indultunk vissza a szállásunkra, ahol vacsora után a Boróka néptáncegyüttes jóvoltából zenés mulatságon, székely táncok megismerésében, a tánclépések elsajátításában vettünk részt.

Az utolsó napon a reggelit és a bepakolást követően elköszöntünk kedves vendéglátóinktól, és elindultunk Segesvárra. Útközben Fehéregyházán az Ispánkútnál, Petőfi Sándor feltételezett elestének helyszínén a honismereti vezetőnk felidézte a segesvári csata eseményeit, és megemlékeztünk a költőről. Segesváron városnézésen vettünk részt a várhegyen, ismerkedtünk a középkori szász építészet műemlékeivel.

A kirándulásunk során Tamási Áron, és Orbán Balázs sírjánál, valamint az Ispánkútnál iskolánk nevével feliratozott nemzeti színű szalagot helyeztünk el.