Határtalanul kirándulás
A bányavárosok, a Szepesség és Gömör kincsei
2024. június 24-27.
június 24-én 14 hetedikes diákkal indultunk felfedezni a Felvidéket.
Első állomásunk a Somoskői vár volt, mely a magyar–szlovák országhatár túloldalán, az egykor önálló községnek számító, ma Salgótarjánhoz tartozó Somoskő fölé magasodó vulkáni csúcson található.
A Somoskői vár után a Füleki vár volt a következő úticél, megismerkedtünk történetével, megnéztük a várban található kiállítást, majd a füleki várhegy oldalába vájt légoltalmi folyosókat is felkerestük, melyet 1943-1944 között alakítottak ki.
Délután elfoglaltuk szállásunkat Várhosszúréten a Jozefina panzióban, majd meglátogattuk a Gömöri Kézművesek Társulásának házát, ahol kézműves foglalkozás keretében a gyerekek gyöngy ékszereket készíthettek.
—————————————————————————————————————–
Június 25-én először a Nagybalogi Alapiskolában tettünk látogatást. Bemutattuk iskolánkat és megismerkedtünk az ott tanuló diákok mindennapjaival. A nap további részében Zólyom városának kiemelkedő építményében a Zólyomi várban tettünk látogatást. Majd a vártól nem messze lévő páncélvonat makettjével is találkozhattak a diákok, amely a Szlovák Nemzeti Felkelés emlékét idézi. Délutáni programunk keretében Selmecbánya utcáin sétálgatva ismerkedtünk a város szépségével, történelmével. Később felfedező útra indultunk a Bartolomej tárnába, ami földalatti skanzenként működik.
—————————————————————————————————————-
Harmadik napon június 26-án Késmárkon a Thököly várat, Thököly Imre bronz lovasszobrát látogattuk meg. Elsétáltunk a belvároson keresztül az evangélikus templomhoz, ahol elhelyeztük koszorúnkat gróf Thököly Imre szarkofágja előtt. Megtekintettük az UNESCO Világörökség részét képező cipszer fatemplomot is. Lőcsén sétát tettünk a történelmi belvárosban, megismerkedtünk a régi városháza épületével, amelyben ma a Szepesei Múzeum működik. A nap utolsó állomása Rozsnyó volt. Napunkat a gyerekek nagy örömére tradícionális íjászkodással zártuk.
—————————————————————————————————————–
Június 27-én úticél a Szádelői-völgy volt. Szemet gyönyörködtető, vadregényes szurdokvölgyben kirándultunk. A Szádelői-völgy a Gömör-Tornai-karszt legszebb és legnépszerűbb kirándulóhelye. A karsztvidék szlovákiai oldalán, a magyar határtól pár kilométerre fekvő 3 km hosszú, 2-300 méter mély, látványos szurdokvölgyben gigászi, vakítóan fehér mészkősziklafalak, tornyok közt haladtunk, majd felkapaszkodtunk a Szádelői-fennsíkra, ahonnan káprázatos kilátás nyílt a szurdok vad sziklabirodalmára.
A kirándulás igazi történelmi és kulturális időutazás volt. A program során betekintést nyertünk a régió gazdag bányászmúltjába és a térség egykori gazdasági és kulturális jelentőségébe. A látogatásaink olyan városokban, mint Selmecbánya, Rozsnyó és Késmárk, nemcsak a bányászat örökségének megőrzését mutatták meg, hanem azt is, milyen szerepet játszottak ezek a helyek a középkori Magyarország fejlődésében.
Összességében ez a kirándulás sokkal több volt, mint egy egyszerű utazás; nagyszerű lehetőséget kínált arra, hogy mélyebb betekintést nyerjünk Magyarország és a történelmi Magyar Királyság gazdag kulturális és történelmi örökségébe és közelebb kerültünk a Szepesség és Gömör elfeledett, ám annál fontosabb múltjához.